Jak úspěšně zavést do života změnu a udržet zdravý návyk?

Co když se vás vaše starší já po letech zeptá: „ Co jsem pro sebe mohl před lety udělat, abych žil zdravější a naplněnější život? “

 

Zná to většina z nás. Život rychle běží a občas dokonce pádí. Technologie mění svět k ještě rychlejšímu a my máme pocit, že nic nestíháme. Opak je pravdou. Za den toho stihneme opravdu hodně moc. Vypravit ráno děti, pádit do práce, kde nás čeká multitaskingová smršť s poradami nebo pokud jsme na home office, tak střídáme jeden online meeting za druhým. Večer se na chvíli věnujeme rodině nebo opět práci a pak padneme do postele vysátí s pocitem, že jsme nic neudělali. A takhle každý den, týden, měsíce a roky.

A jak tento kolotoč končí stále častěji?

Jednoduše tím, že nám jednoho dne dá naše tělo jasný signál, že už dál nemůžeme tímhle způsobem žít dál. Může přijít vyhoření, které je provázeno úzkostmi, vyčerpaností, špatnou náladou, neschopností vstát z postele a jít do práce, nechutenstvím a dalšími příznaky. Inteligence našeho těla zatáhla za záchranou brzdu a řekla STOP, takhle už dál fungovat nemůžu. Podobné stavy zažilo okolo 20 % z nás a mnoho lidí k tomuto stavu směřuje. Není však nutné nechat věci zajít tak daleko.

Co nám tělo říká a jak začít jinak?

Jako každá krize, také osobnostní krize nám přináší hlavně velkou příležitost. Je to okamžik, kdy jsme svým pudem sebezáchovy donuceni se zastavit a přehodnotit to, co děláme. Jestli všechno, co ve svém životě děláme, je pro nás dobré a přínosné. Je to okamžik, kdy je skvělé rozebrat svůj život pod drobnohledem a to v oblasti vztahové, osobní i pracovní.

Ideální stav, ke kterému je skvělé se dostat a udržovat jej, je rovnováha těchto 3 oblastí. Pokud je totiž jedna oblast dlouhodobě více preferována, dochází k narušení dalších oblastí. Pokud budeme v práci 16 hodin denně, těžko si najdeme čas sami na sebe a na své blízké. Pokud se naopak naplno ponoříme například do nového vztahu a zapomeneme, že nějaká práce vůbec existuje, brzy nemusíme také mít kde bydlet a co jíst. Jsou to extrémy, ale na nich je nejlépe patrná zmíněná nerovnováha.

Ze zastavení, které je skvělé pravidelně v životě opakovat, vzejdou impulsy ke změně. Ke změně k lepšímu fungování našeho života, který je pro nás zdravější a dává nám větší smysl ho žít. Může jít o změnu a vytvoření nových návyků směrem ke zdravějšímu stravování, zavedení pravidelného cvičení, otužování nebo závazku více se věnovat sám sobě, svému rozvoji nebo své rodině a blízkým. Každý jsme originál a každý si do své životní skládačky dosadíme jiný dílek.

Motorem změny je rozhodnutí

Touha změnit svůj život k lepšímu sama o sobě nestačí. Představa, že budete například denně cvičit třeba 10 minut není nijak těžká. Pak ovšem přichází běžný život a nový závazek vezme rychle za své. Projděte si na kolik novoročních předsevzetí si vzpomeneme v létě. K tomu, abychom dosáhli a zavedli do svého života opravdovou změnu a nové návyky totiž potřebujeme se pro to ROZHODNOUT. To je ten přelom v naší mysli, který nás posune od přání ke konečnému cíli. Pokud totiž není v našem počínání vnitřní motivace, nejsme v zavedení změny úspěšní.

Emoce jsou to, co žijeme

Zprvu je důležité uvést se do stavu, kdy jsme svého cíle v podobě změny už dosáhli. Tzn. vidět sami sebe jak pravidelně jíme zdravé jídlo, že studená sprcha po ránu je pro nás samozřejmostí, denní cvičení je pro nás nutností apod. Zažít vědomě ten pocit, že jsme to dokázali. Zažít ten pocit, kdy nás kýžená změna a zavedení nových návyků dovede třeba k tomu, že strávíme půl roku v zemi u moře, jak jsme celý život snili.

Akce jsou nutné

Když už jsme emocionálně naladěni na změnu a vidíme také výsledek, je podstatné provádět akce. Nic se nestane jen tak samo od sebe. Vždy musíme vyvinout akci. Ideální je tedy vzít tužku a papír a napsat si konkrétní kroky, které povedou k vytčenému cíli, kterým je zavedení nových návyků do života. Možná si říkáte, že víte přeci co dělat a nemusíte si to psát. Ano, víme to, ale napsání jasných kroků s konkrétním plánem nám teprve propojí ta správná mozková centra a dokážeme dát naší představě konkrétní podobu.

Co když to sám nedokážu?

Změnou můžete projít sami. Ale pokud cítíte, že projít změnou sami nezvládnete, je více než přínosné obrátit se na odborníka v dané oblasti. K mnoha změnám potřebujeme něčí pomoc. Je to přirozené, protože neumíme všechno. Specialisté vám totiž dokáží předat zkušenosti a znalosti, kterých dosáhli za desítky let své odborné práce. Je to skvělá zkratka, která se vyplatí. Budete mít vedení od profesionála a nebudete zbytečně zažívat neúspěchy na své cestě změny, které by vás mohli od dosažení odradit.

Na konci je úspěch

Provedení změny a pravidelných návyků nějaký čas trvá. Obecně se říká, že je to 21 dnů. Z mých zkušeností je to mnohem déle – 30 až 60 dnů. Ale stojí to za to. Zavedli jste návyk zdravého jídla, které neničí vaše tělo, které vám oddaně slouží celý život a díky tomu budete žít delší a kvalitnější život. Nebo to, že jste se osvobodili od neustálého sledování sociálních sítí a najednou máte více času na sebe a své blízké přináší do života opět mnohem větší kvalitu.

Důležité je vytrvat, nedat si na začátek příliš velký závazek v podobě mnoha změn najednou. To by mohlo skončit přehlcením a nemuseli byste tak nakonec zvládnout ani jednu změnu.

Na závěr se vrátím k otázce týkající se toho, co jsme pro sebe mohli udělat před léty. Staří lidé většinou litují toho, že neudělali něco, co se s odstupem času zdá, že nebylo tak těžké udělat. Teď už ale bohužel nemají ten potřebný čas, aby to udělali.

 

 
 
1.12.2021 Ondřej Horák